Учебни записки
4. CSS
Езикът за маркиране HTML служи за отбелязване на ролята на отделните части на един хипертекстов документ (уебстраница), но не определя как трябва да изглеждат тези части.
Предвидено е информацията за форматиране, която определя: как се подреждат частите текст, с какъв шрифт, цвят и размери на буквите, сенки, рамки, анимация и др. ефекти, да се представя с помощта на друг език, означаван със съкращението CSS (Cascading Style Sheets - каскадни стилови листове).
CSS се състои от декларации за стойностите на свойствата на елементите. Тези свойства се отнасят до начина на изобразяването им. Например: декларациите:
width:200px; height:100px;
определят, че размерите на елемента, за който се отнасят, са ширина - 200 пиксела и височина - 100 пиксела.
Декларациите се състоят от две части: име на свойство и стойност на свойството, разделени с двоеточие. Всяка декларация завършва с точка и запетая.
Декларации на CSS може да се намират на три различни места:
1. В атрибута style, в HTML тага на елемента
Пример:
<p style="color:red;">Абзац с червен тeкст</p>
2. Между тагове <style></style> на HTML кода на страницата
Пример:
<style>
h1 { font-size: 15pt; }
</style>
В този случай декларациите се поставят в CSS правила. Едно CSS правило се състои от селектор и заградени във фигурни скоби { } декларации. Селекторът определя за кои елементи от документа се отнасят поставените във фигурните скоби след него декларации. В примера селекторът е име на таг h1. (Таговете с такива имена, вече знаем, отбелязват заглавието на документа.) Следователно, правилото от примера задава, заглавието на документа да се изобразява от браузърите с размер на шрифта (свойство font-size) 15 точки.
С използването на правила, поставени между тагове <style></style>, се избягва многократното писане на едни и същи декларации. Така писането на html код става по-бързо и много по лесно се правят промени, засягащи много елементи от документа, а и самия html код е по-кратък, лесен за четене и разбиране.
3. В отделен файл
CSS правила може да се напишат и запазят в отделен файл, тогава в html кода на страницата, към която искаме да се приложат тези правила, посочваме адреса на този файл с помощта на таг с име link, който се поставя в служебната заглавна част на документа, заградена от таговете <head></head>, например:
<head>
<link rel="stylesheet" href="mystyle.css">
</head>
Тагът с име link има задължителни атрибути с имена:
rel - означава какво е отношението на посочения файл към текущия документ, в случай стойността "stylesheet" означава, че се явява списък от приложими CSS правила
href - URL на файла.
Поставянето на CSS правила в отделни файлове позволява едни и същи правила да се използват в много от страницата на сайта. Така се спестява работата по писане на тези правила във всяка страница, а и прави възможно чрез промяна на тези правила да се променя външния вид на много или на всички страници на сайта.
Вижте: CSS - статия в bg.wikipedia.org, CSS Tutorial